تقویم
محتويات مرتبط
اخبار > فرمايشات حضرت امام (ره) در مورد مجالس عزاداري براي اهل بيت-برگرفته از كتاب قيام عاشورا
 


  چاپ        ارسال به دوست

فرمايشات حضرت امام (ره) در مورد مجالس عزاداري براي اهل بيت-برگرفته از كتاب قيام عاشورا

تکلیف آقایان است روضه بخوانند.تکلیف مردم است دسته‌های شکوهمند بیرون بیاورند.دسته‌های سینه‌زن شکوهمند. البته از چیزهایی که بر خلاف ]است[ مثلاً چه هست، از آن‌ها پرهیز کنند. اما دسته‌ها بیرون بیایند، سینه بزنند. هرکاری که می‌کردند بکنند.اجتماعاتشان را حفظ بکنند. این اجتماعات است که ما را زنده نگه داشته. این هماهنگی‌ها است که ما را نگه داشته. گولشان می‌زنند این جوان‌های عزیز صاف‌دل را. ژمی‌آیند توی گوشش می‌خوانند، خوب دیگر گریه می‌خواهیم چه کنیم؟ گریه می‌خواهیم چه کنیم یعنی چه؟

- این دستجاتی که در ایام عاشورا راه می‌افتند خیال نکنند ما این را تبدیل کنیم به راهپیمایی. راهپیمایی است خودش. اما راهپیمایی با یک محتوای سیاسی. همان‌طوری که سابق بود بلکه بالاتر. همان سینه‌زنی، همان نوحه‌خوانی، همان‌ها رمز پیروزی ماست. گر سرتاسر کشور مجلس روضه باشد. همه روضه بخوانند. و همه گریه بکنند.

- مجالس سر جای خودش باید باشد و مجالس عزا باید باشد و اهل منبر باید این شهادت امام حسین –سلام الله علیه- را زنده نگه دارند و ملت باید با همه قدرت این شعائر اسلامی را خصوصاً این را ، زنده نگه دارند. با زنده نگه داشتن او، اسلام زنده می‌شود.

- مجالس سوگواری ائمه اطهار -علیهم السلام- راباید حفظ کنیم، این‌ها را باید حفظ کنیم. این‌ها شعائر مذهبی ماست که باید حفظ بشود. این‌ها یک شعائر سیاسی است که باید حفظ بشود. بازیتان ندهند این قلمفرساها!بازیتان ندهند این اشخاصی که با اسماء مختلفه و با مرام‌های انحرافی می‌خواهند همه چیز را از دستتان بگیرند.

- ما باید حافظ این سنت‌های اسلامی، حافظ این دستجات مبارک اسلامی که در عاشورا، در محرم و صفر، در مواقع مقتضی به راه می‌افتند، ]باشیم؛[ تأکید کنیم که بیشتر دنبالش باشند. محرم و صفر است که اسلام را نگه داشته. فداکاری سیدالشهداء –سلام الله علیه- است که اسلام را برای ما زنده نگه داشته است؛ زنده نگه داشتن عاشورا با همان وضع سنتی خودش از طرف روحانیون، از طرف خطبا، با همان وضع سابق و از طرف توده‌های مردمبا همان ترتیب سابق که دستجات معظم و منظم، دستجات عزاداری به عنوان عزاداری راه می‌افتاد. باید بدانید که اگر بخواهید نهضت شما محفوظ بماند، باید این سنت‌ها را حفظ کنید.

- مجالس بزرگداست سید مظلومان و سرور آزادگان که مجالس غلبه سپاه عقل بر جهل و عدل بر ظلم و امانت بر خیانت و حکومت اسلامی بر حکومت طاغوت است، هرچه باشکوه‌تر و فشرده‌تر برپا شود، و بیرق‌های خونین عاشورا به علامت حلول روز انتقام مظلوم از ظالم، هر چه بیشتر افراشته شود.

- و از آن جمله مراسم عزاداری ائمه اطهار و به ویژه سید مظلومان و سرور شهیدان، حضدت ابی عبدالله الحسین صلوات وافر الهی و انبیاء و ملائکة الله و صلحا بر روح بزرگ حماسی او باد- هیچ‌گاه غفلت نکنند.

- مجالس عزا را با همان شکوهی که پیش‌تر انجام می‌گرفت و بیشتر از او، حفظ کنید.

- شما گمان نکنید که اگر این مجالس عزا نبود و اگر این دستجات سینه‌زنی و نوحه‌سرایی نبود، 15 خرداد پیش می‌آمد. هیچ قدرتی نمی‌توانست 15 خرداد را آن طور کند ، مگر قدرت خون سیدالشهدا. و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملتی که از همه جوانب به او هجوم شده است و از همه قدرت‌های بزرگ برای او توطئه چیده‌اند، این توطئه‌ها را خنثی کند، الا همین مجالس عزا.

- راهپیمایی، عزاداری را از شما نگیرد. عزاداری کنید و با عزاداری راه بروید. همه با هم مجتمع بشوید به عزاداری. وقتی کلمه راهپیمایی پیش می‌آید، خیال نکنید که معنایش این است که عزاداری نمی‌خواهیم. ما از همین اسلام و مظاهر اسلام و شهدای اسلام می‌توانیم کارهایمان را انجام بدهیم، و الا نه توپ ما و نه تانک ما مقابله با تانک و توپ امریکا ندارد، شوروی ندارد.

- ملت ما قدر این مجالس را بدانند، مجالسی است که زنده نگه می‌دارد ملت‌ها را. در ایام عاشورا زیاد و زیادتر و در سایر ایام هم غیر این ایام متبرکه، هفته‌ها هست و جنبش‌های این طوری هست. اگر بعد سیاسی این‌ها را این‌ها بفهمند، همان غربزاده‌ها هم مجلس به پا می‌کنند و عزاداری می‌کنند، چنان چه ملت را بخواهند و کشور خودشان را بخواهند. من امیدوارم که هر چه بیشتر و هرچه بهتر این مجالس برپا باشد.

- تقریباً ما به این مرتبه رسید‌ه‌ایم که ملت ما یک‌دفعه یک انقلابی کرد و یک انفجاری درش حاصل شد که نظیر آن در هیچ جا نبود. یک ملتی که همه چیزش وابسته بود و این رژیم سابق همه چیز این را از دست داده بود و همه شرافت انسانی این کشور را از دست داده بود و همه چیز ما را وابسته کرده بود، یکدفعه یک انفجاری حاصل شد که این انفجار در برکت همین مجالسی ]بود[ که همه کشور را، همه مردم را دور هم جمع می‌کرد و همه به یک نقطه نظر می‌کردند.

- این‌ها چنانچه ملی هستند -ما کار نداریم که آیا به خدا هم کار دارند یا نه- اگر ملی هستند، اگر کشورشان را می‌گویند می‌خواهیم، اگر ملت را می‌گویند که ما می‌خواهیم، این‌ها باید دامن بزنند به این روضه‌خوانی‌ها این ملت شما را حفظ کرده، این روضه‌خوانی‌ها و مصیبت و گریه است که کشور شما را حفظ کرده.

- عاشورا را زنده نگه دارید که با نگه داشتن عاشورا کشور شما آسیب نخواهد دید.

- همین مساجد و همین روضه‌ها و همین روضه‌های هفتگی، همین‌ها توجه مردم را و همان هماهنگی را ایجاد می‌کند.اگر دولت‌های دیگر بخواهند هماهنگی بین تمام قشرها پیدا کنند میسور نیست به رایشان. با صدها میلیارد تومان هم برایشاk میسور نیست.

- ما را سیدالشهداء این طور هماهنگ کرده. ما برای سیدالشهدایی که این طور هماهنگ کرده اظهار تأسف نکنیم، ما گریه نمی‌کنیم؟ همین گریه‌ها نگه داشته ما را. گول این شیاطینی که می‌خواهند این حربه را از دست شما بگیرند گول این‌ها را نخورند جوان‌های ما. همین‌ها هست که ما را حفظ کرده.همین‌ها هست که مملکت ما را حفظ کرده.

- حق پیروز است. حق پیروز است. منتها ما رمز پیروزی را باید پیدا بکنیم که رمز پیروزی ما چه بوده است. و رمز بقای شیعه در این طول زمان –از زمان امیرالمؤمنین-سلام الله علی‌ها- تا حالا...

- یکی از رمزهای بزرگی که بالاترین رمز است، قضیه سیدالشهداء است...

برگرفته از كتاب قيام عاشورا


١١:٠٧ - شنبه ١٥ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٥٠٦٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٣٧٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان