تقویم
محتويات مرتبط
اخبار > اسپوتنیک: فقط رهبر ایران حرف آمریکایی‌ها را فهمید
 


  چاپ        ارسال به دوست

تحلیل خبرگزاری روسی از انتخاب ترامپ؛

اسپوتنیک: فقط رهبر ایران حرف آمریکایی‌ها را فهمید

 خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در یادداشتی با موضوع پیامدهای انتخاب "دونالد ترامپ" به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، بهبود روابط تهران و واشنگتن در دوران وی را مورد گمانه‌زنی قرار داده است.

متن کامل این یادداشت را بخوانید:

 

***

اگر رسانه های بین المللی را رصد کنید متوجه می شوید که رسانه های کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در پی انتخاب آقای ترامپ به کما فرو رفته اند در حالی که رسانه های هم‌پیمان با ایران از انتخاب او استقبال کرده‌اند، به همین دلیل هم بسیاری در مورد اینکه آیا امکان دارد در دوران آقای ترامپ روابط ایران و ایالات متحده بهبود یابد پرس و جو می کنند.

 

حدود دو هفته پیش رهبر جمهوری اسلامی، آیت الله خامنه ای در صحبت‌های خود در مورد آقای ترامپ گفت:" چند برابر چیزهایی را که ما می‌گفتیم و بعضی باور نمی‌کردند و نمی‌خواستند باور کنند، خود این‌ها گفتند و جالب این است که آن که صریح‌تر گفت، بیشتر مورد توجّه مردم قرار گرفت. آن مرد (منظور ترامپ) چون واضح‌تر گفت، صریح‌تر گفت، مردم آمریکا بیشتر به او توجّه کردند. طرف مقابل گفت این پوپولیستی کار می‌کند؛ عوام‌گرایانه، چرا عوام‌گرایانه؟ برای خاطر اینکه حرفهایش را مردم نگاه می‌کردند، می‌دیدند درست است؛ در واقعیّات زندگی خودشان آن را می‌دیدند. ارزشهای انسانی در آن کشور نابودشده و لگدمال‌شده است؛ تبعیض نژادی وجود دارد."

 

آقای ترامپ خوب می‌داند که مردم آمریکا به این دلیل به او رای دادند که از سیستم و ساختار سیاسی و حاکمیتی در ایالات متحده خسته شده‌اند و او به آنها وعده تغییر این سیستم و ساختار سیاستی و رفتار آن را داده است.  پیروزی ترامپ باعث تغییر نظم جهان می‌گردد.

 

آقای ترامپ همچنین وعده داده که ایالات متحده در امور دیگر کشورها دخالت نکند و ایالات متحده مانند دوران قبل از جنگ جهانی دوم فقط به دنبال رونق داخلی خود باشد و تلاش نداشته باشد که با زور نظر خود را بر دیگران تحمیل کند. در واقع ریشه اختلافات ایران و ایالات متحده بر سر همین مسایل تبعیض نژادی و دخالت ایالات متحده در امور دیگر کشورها و تلاش برای تحمیل نظر خود با زور و توطئه چینی علیه دیگر کشورها است. ایرانی ها چندین بار گفته اند که به هیچ وجه با ملت آمریکا مشکلی ندارند و با توجه به اینکه تعداد ایرانی‌ها و ایرانی الاصل هایی که در ایالات متحده و کانادا زندگی می‌کنند، معادل حدود ده درصد جمعیت ایران می باشند ، می‌توان گفت حتی رابطه خونی هم با آمریکایی‌ها دارند.

 

برخی متصورند که اختلاف ایران و ایالات متحده ازلی است اما چنین چیزی نیست اگر زمانی شرایط روابط برابر و متعادل میان دو کشور برقرار گردد آنوقت مشکلی برای برقراری چنین رابطه ای وجود نخواهد داشت. اگر واقعا آقای ترامپ بتواند به وعده‌های خود عمل کند آنوقت می‌توان گفت بسیاری از اختلاف نظر ها میان ایران و ایالات متحده خود به خود حل و فصل شده.

 

علی‌رغم اینکه نخست وزیر اسرائیل از انتخاب آقای ترامپ استقبال کرده اما خودش هم می‌داند که در انتخابات لابی‌های اسرائیلی و رسانه‌های وابسته به آن همگی از خانم کلینتون حمایت میکردند و حتی علیه آقای ترامپ شعار میدادند. آقای ترامپ تنها کاندیدای انتخابات آمریکا است که حاضر نشد زمان سفر به اسرائیل کلاه معرف یهودی ها را بر سر بگذارد و یا اینکه برای دعا جنب دیوار ندبه در قدس حاضر شود و همه اینها نشانه دیدگاه های متفاوت وی نسبت به اسرائیل است.

 

نباید فراموش کرد که آقای ترامپ یک تاجر آمریکایی مسیحی است که سال‌ها با تاجران یهودی دست و پنجه نرم کرده و همچنین عمده افرادی که در ایالات متحده به وی رای داده اند افرادی هستند که از تسلط کارتل‌های یهودی بر قدرت اقتصادی آمریکا به ستوه آمده‌اند و خواهان بازگشت قدرت اقتصادی به آمریکای مسیحی هستند. با این شرایط نمی‌توان گفت که چون آقای ترامپ در دوران تبلیغات انتخاباتی قول داده سفارت آمریکا را به قدس منتقل کند پس وی شش دانگ وابسته به اسرائیل است. نباید فراموش کرد که بسیاری از دیگر روسای جمهوری پیشین ایالات متحده هم چنین وعده ای داده بودند اما سفارت ایالات متحده هنوز در تل آویو می باشد. به این دلیل بنده می توانم بگویم سخن یکی از وزرای اسرائیلی که گفته بود با انتخاب ترامپ امید تشکیل دولت فلسطینی به رویا پیوسته رویایی بیش برای آن وزیر نبوده است.

 

ماجرای اسرائیلی ها مانند ماجرای آقای اردوغان می‌ماند که همین یک ماه پیش در یک سخنرانی عمومی اظهار داشته بود "اینکه نام ترامپ بر سردر دو برج در استامبول باشد ننگ بزرگی برای ترک‌ها به حساب می آید و افسوس می‌خورد که چرا در مراسم افتتاح این برج ها اصلا شرکت کرده و ترک‌ها باید این ننگ و عار را از سردر این دو برج در استامبول پاک کنند"، اما پس از  انتخاب آقای ترامپ اظهار می‌داشت که روابط ترکیه وایالات متحده پس از انتخاب وی رونق خواهد یافت.

 

اگر آقای ترامپ طبق وعده‌های انتخاباتی خود در حل بحران‌های جهانی بخواهد با روسیه همکاری کند قطعا بحث حل بحران سوریه و منطقه خاورمیانه هم یکی از آنها خواهد بود و قطعا حل بحران فلسطین هم در پی آن خواهد بود. شاید به همین دلیل است که کشورهای عرب حوزه خلیج فارس از انتخاب آقای ترامپ ناراحت می باشند چون آنها به خانم هیلاری کلینتون امید بسته بودند که در صورت ورود به کاخ سفید خواسته‌های آنها مانند فشار علیه ایران و شاید هم راه اندازی جنگ نظامی علیه ایران چه بصورت غیرمستقیم در سوریه و یا حتی مستقیم همراهی کند.

 

 ورود آقای ترامپ همه نقشه های آنها را نقش بر آب کرد و میلیون ها دلار سرمایه گذاری آنها روی خانم کلینتون بر باد رفت. با این شرایط می‌توان گفت اگر آقای ترامپ به وعده‌های خود عمل کند و ایالات متحده دست از دخالت در امور دیگر کشورها بردارد و تلاش نداشته باشد نظر خود را بر دیگر کشورها تحمیل کند احتمال اینکه ایران و ایالات متحده به سمت نزدیکی و تفاهم پیش بروند بسیار زیاد خواهد بود، مخصوصا که رهبر جمهوری اسلامی تنها رهبر جهان بود که قبل از انتخابات ریاست جمهوری در ایالات متحده به صراحت پیش بینی اینکه ملت آمریکا چه می‌خواهد و کدام کاندیدا حرف دل مردم آمریکا را می‌زند و اینکه حرف دل مردم آمریکا همان حرفی است که ایرانی‌ها می زنند، را کرده بود. در حالی که دیگران همه در حال فحاشی و تمسخر و بد و بیراه گفتن به رئیس جمهوری جدید ایالات متحده بودند.

 

 

 


١١:٢٨ - شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٥    /    عدد : ٥٠٧٦٤١    /    تعداد نمایش : ٢٣٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
عنوان