به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) نشست فرهنگی با موضوع سبک زندگی اسلامی ایرانی با تکیه بر زندگانی و سیره حضرت فاطمه (س)برگزار شد

 
به مناسبت سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) نشست فرهنگی با موضوع سبک زندگی اسلامی ایرانی با تکیه بر زندگانی و سیره حضرت فاطمه (س) در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۰/۱۰/۱۵ ویژه بانوان دانشگاه علوم پزشکی مازندران ( بانوان هیات علمی ، کارکنان و دانشجویان) ، با حضور حجت الاسلام دکتر سید حسین شفیعی عضو محترم هیات علمی جامعه المصطفی قم به صورت وبیناری برگزار شد.
در این جلسه که جمعی از اساتید هیات علمی به صورت حضوری شرکت داشتند ، ابتدا حجت الاسلام سید حسین حسینی کارنامی مسئول نهاد و عضو هیات علمی دانشگاه ، ضمن تشکر از مهمان برنامه و اساتید حاضر در جلسه و تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه (س)،  توضیحاتی در خصوص موضوع نشست و ضرورت برگزاری این گونه نشست ها ارائه دادند.
در ادامه استاد حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید حسین شفیعی در بخش نخستین سخنانشان ، سبک زندگی حضرت زهرا (س) را یک موضوع کاربردی دانستند و نیاز جامعه امروز به این آگاهی را در هر جایگاه اجتماعی که باشند ، امری ضروری بر شمردند. چراکه که با توجه به شرایط زمانی و مکانی همواره حرف های تازه ای وجود دارد و می توانیم با رویکردی جدید این موضوع را دنبال کنیم.
دکتر شفیعی در بخش دیگری از سخنانشان با ذکر آیات و روایات متعددی از قرآن کریم ، توجه به همه نعمت های الهی ، حمد و ستایش خداوند در قبال نعمتهای بیشمار ،توجه به بزرگ بودن همه نعمت‌ها را بسیار مهم دانستند.
ایشان گفتند: سرآمد همه نعمت‌ها  ، نعمت عمر است. چون می توان با برخورداری از نعمت عمر ، از سایر نعمت های الهی بهره مند شد.
دکتر شفیعی مهمترین برنامه برای استفاده از نعمت عمر و بهره گیری از فرصت ها را، تنظیم روش و سبک زندگی دانست. وی افزود وظیفه پیامبران نشان دادن راه بود و این ما هستیم که باید سبک زندگی خود را انتخاب کنیم.
سبک زندگی شهدا به گونه ای بود که خداوند در قرآن می فرماید: نه تنها نگویید شهدا مرده اند،  بلکه در تصوراتتان هم فکر نکنید که شهدا مرده اند.
عضو هیئت علمی جامعه الزهرا قم گفتند:حضرت فاطمه زهرا (س) هم در سبک زندگی خود موفق بودند.تا جایی که امام زمان (عج) می فرمایند: الگو و اسوه حیات  من زهرای مرضیه س است.
دکتر شفیعی با اشاره به سخنی از امام خمینی گفت: همه ابعادی که در یک زن متصور است، در فاطمه زهرا (س )  وجود دارد.او به معنای تمام حقیقت زن و تمام حقیقت انسان است. او موجودی ملکوتی بود که در عالم به صورت انسان ظاهر شد.
حجت الاسلام استاد شفیعی در بخش دیگری از سخنانشان ، شاخصه های مهم سبک زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) را در پنج بند به شرح ذیل برشمردند و به تبیین و تحلیل آن پرداختند:
۱- بهره گیری از حیات و استفاده از لحظات عمر
۲- عالمانه عمل کردن
۳- عاملانه عمل نمودن
۴- گره گشایی از کار دیگران
۵- حضور موفق در عرصه های اجتماعی.
در پایان به سخنان اساتید پاسخ گفتند.این نشست  که با فضای معنوی و عاطفی خاصی همراه بود، با ذکر دعا  پایان یافت.
 
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *