بازخوانی و تحلیل ویژگی های شخصیتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

قسمت هشتادو‌ هشتم مجموعه معرفتی شرح و تفسیر احادیث اخلاقی

سید حسین حسینی کارنامی - دی ماه 1400
 
ویژگی های شخصیتی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی
 
ساحت نخست، عرصه فردی: عبودیت و معنویت
مقام عبودیت از منظر عرفانی، بسیار والا است. مقام عبودیت، تقدم رتبی زمانی بر مقام رسالت دارد، هر رسولی نخست به مقام «عبد اللهی و بنده خدا شدن» می رسد و سپس به مقام رسالت:«اشهد ان محمداً عبده و رسوله». چون عبودیت سفر از خلق به حق است و رسالت سفر از حق به خلق.
*حاج قاسم سلیمانی عبد خدا،* معنویت گرا، اهل ابتهال و تضرع، سوز و گداز، متهجد و اهل نافله شب بود. یکی از همرزمان سال های طولانی وی می گوید: طی سال‌ها رفاقت با حاج قاسم هیچ وقت ندیدم نماز شب شهید سلیمانی قطع شود. آن هم نه نماز شبی عادی، نماز شب‌های او همیشه با ناله و اشک و اندون به درگاه خدا بود. از این رو بود که به وصیت وی نیز عمل شد و او را با انگشتری که با آن نماز شب می‌خواند و عبای رهبر انقلاب که ۱۴سال با آن نماز شب خواند و با تربت کربلا به خاک سپردند. 
*او  در دل دود و آتش جنگ، متشرع بود.* به دلیل همین روحیه و رعایت حرام و حلال و اجتناب از مشتبهات است، که نامه ای به صاحب خانه داعشی در جنوب‌شرق سوریه نوشته که نیروهای مقاومت از خانه آنها در عملیات آزادسازی  منطقه «البوکمال» به عنوان قرارگاه فرماندهی استفاده کرده بودند: «خانواده عزیز و محترم، سلام علیکم. من برادر فقیر شما، قاسم سلیمانی هستم. شما من را مطمئناً می‌شناسید. من شیعه هستم و شما اهل سنت هستید. البته ما هم به شکلی سنی هستیم چون معتقد به سنت رسول‌الله هستیم و ان‌شاءالله تلاش می‌کنیم به شیوه ایشان عمل کنیم و شما هم به شکلی شیعه هستید چون اهل بیت(ع) را دوست دارید... از شما عذرخواهی می‌کنم که بدون اجازه از خانه‌تان استفاده کردیم. اگر خسارتی به خانه شما وارد آمده، آماده پرداخت بهای آن هستیم. این شماره تلفن منزل من در ایران است. اگر فکر می‌کنید دینی به گردن ماست، لطفاً تماس بگیرید، من آماده‌ام هر کار بخواهید انجام دهم».
 
*از دیگر نشانه های معنوی او احترام به والدین است.* سپهد شهید آن چنان دل بسته به پدر و مادرش بود که درآخرین وصیت نامه خود  محشور شدن و دیدار ملاقات با آنان را از خداوند متعال مسئلت می کند و می نویسد: «خداوندا ! تو را سپاس که مرا از پدر و مادر فقیر، اما متدیّن و عاشق اهلبیت و پیوسته در مسیر پاکی بهرهمند نمودی. از تو عاجزانه می خواهم آنها را در بهشتت و با اولیائت قرین کنی و مرا در عالم آخرت از درک محضرشان بهره مند فرما».
*از دیگر خصوصیات وی در این گستره، ولایتمداری و وفاداری به مکتب اهل البیت (ع) و اخلاص است* که در حقیقت، کلید و رمز شخصیت جاودانه و محبوبیت شهید سلیمانی است. 
 
*ساحت دوم، عرصه سیاسی و اجتماعی: ولایت مداری*
شهید سلیمانی در عرصه سیاسی و اجتماعی، شخصیتی ولایت مدار و مدافع ولایت فقیه بود. موضع نظری و عملی سردار شهید نسبت به ولایت فقیه بسیار عمیق بود و از سال ۱۳۷۶ تا ۱۲ دی ۱۳۹۹ که درسمت فرمانده سپاه قدس قرار داشت، ارتباط قلبی خاصی  بین او و بین مقام معظم رهبری وجود داشت که تبدیل به مرید و مراد شده بود. 
در سخنرانی کنگره شهدای کرمان به خطاب به مردم می گوید: «از من قبول کنید، من عضو هیچ حزب و جناحی نیستم و به هیچ طرفی جز کسی که خدمت می‌کند به اسلام و انقلاب تمایل ندارم. *اما این را بدانید؛ والله! علمای شیعه را تماماً و از نزدیک می‌شناسم. الان ۱۴ سال شغل من همین است. علمای لبنان را می‌شناسم، علمای پاکستان را می‌شناسم، علمای حوزه خلیج فارس را می‌شناسم. چه شیعه و چه سنی، والله! اشهد بالله! سرآمد همه این روحانیت، این علما از مراجع ایران و مراجع غیر ایران، این مرد بزرگ تاریخ یعنی «آیت‌الله العظمی خامنه‌ای» است.*
من با خیلی از علمای شیعه مکاتبه و از نزدیک مراوده دارم و می‌شناسم آنها را، ارادت داریم. دنبال تبعیت مردم از آنها هستیم. اما اینجا کجا، آنجا کجا؟ بین ارض و سماء فاصله داریم. در حکمت این مرد، در اخلاق این مرد، در دین این مرد، در سیاست‌شناسی این مرد، در اداره حکومت این مرد، دقت کنیم و در بازی‌های سیاسی، مرزهای خودمان را تفکیک کنیم. آدم‌ها می‌آیند و می‌روند. آن چیزی که مهم است اتصال ما به ولایت است. آنچه که مهم است، حمایت ما از این نظام است». (کنگره شهدای کرمان- ۱۳۸۹)
 
سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از نظر سیاسی ضمن آن که یک انقلابی تمام عیار بود، اما در مدت چهل سال، هرگز هضم در دو جریان اصولگرا و اصلاح طلب نشد و مواضعی سیاسی او فراجناحی و همسوی ولی فقیه و بود. مقام معظم رهبری در توصیف شهید سلیمانی می فرماید: ازهمین رو رهبر معظم در توصیف شهید سلیمانی می فرماید: «در مسائل داخل کشور اهل حزب و جناح نبود لکن به شدت انقلابی بود.
 
انقلاب و انقلابی گری خط قرمز قطعی او بود. این را بعضی ها سعی نکنند کمرنگ کنند این واقعیت اوست. ذوب در انقلاب بود.»
 
*ساحت سوم، گستره نطامی: شجاعت، شهادت طلبی*
گستره سوم شخصیت فرمانده شهید سپاه قدس، عرصه نظامی او است. ژنرال استراتژیک و فرماندهی بی نظیر، شجاع و شهادت طلب بود. سردار قاسم سلیمانی از زمره فرماندهان دوران دفاع مقدس بود که مراحل فرماندهی از فرماندهی گردان تا سرلشکری و تا فرماندهی بر مهمترین بخش نیروی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یعنی سپاه قدس را پیمود.
 در جنگ ظالمانه و نابرابری که یک سوی آن ائتلاف آمریکا، اروپا و دول عربی و عبری بوده و در سوی دیگر آن، جبهه مقاومت به فرماندهی سردار رشید اسلام قاسم سلیمانی با عدّه و عدّه اندک ولی مسلح به سلاح ایمان، او توانست گروه های تروریستی داعش را محو کند و از او فرمانده ای بی رقیب و ژنرالی بین المللی بسارد. (یاداشت استاد آیت الله قادریhttps://www.balagh.ir)
 
*عشق به شهادت*
 او در نامه ای از این روحیه خویش می نویسد: «آه! مرگ خونین من! عزیز من! زیبای من! کجایی؟ مشتاق دیدارت هستم، وقتی بوسه انفجار تو، تمام وجود مرا در خود محو می‌کند، دود می‌کند و می‌سوزاند، چقدر این لحظه را دوست دارم. آه... چقدر این منظره زیباست. چقدر این لحظه را دوست دارم، خدایا! ۳۰ سال برای این لحظه تلاش کردم»! 
*آری! اینها، پیام ها و درس های سلیمانی و مکتب او به جوانان و دانشجویان وطن او* و دیگر جوانان جهان اسلام است. او به همگان فهماند که می شود با تکیه بر ایمان، نیروی لایزال الهی، تعبد به اصل ولایت فقیه و با اتحاد مسلمین مقابل ستمگران ایستاد، مقاومت کرد، به پیروزی رسید و می توان با چنین روحیه، مرام و مسلک به حیات طیبه رسید و برای همیشه در تاریخ ماندگار شد.
*سرانجام در 13 دی 1398 به دستور اشقی الآخرین از تبار عاقر ناقه صالحان به شهادت رسید.*
 آری دست یابی او از زمین ممکن نبود، از آسمان او را زدند ... . 
و سلامٌ علیْه یوْم ولد و یوْم یموت و یوْم یبْعث حیًّا
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *